Nowe łowisko Brąswałd "Łyna"

Fotorelacje » Nowe łowisko Brąswałd "Łyna"

Od dawna wiadomo, że Olsztyn-stolica Warmii i Mazur-nie posiada łowiska pod zawody z prawdziwego zdarzenia. Jest to o tyle nieprzyjemna sytuacja, bo na brak wód niemożemy narzekać. Na terytorium miasta leży aż 11 jezior nie mówiać o setkach innych w bliskim sąsiedztwie.

Mamy jezioro Długie, piękne jezioro w centrum miasta, ktore swego czasu było areną Mistrzostw Polski Kobiet. Aktualne jezioro nie nadaje sie praktycznie na żadne zawody ze względu na tragiczny rybostan i mocno rozwinętą roślinność zanużoną.

No ale...

Od września władze olsztyńskiego okręgu PZW chwalą się przygotowaniem wody pod zawody nad dobrze znanym nam odcinkiem Łyny.

Jest to ok 400 metrowy kanał a właściwie koryto rzeki wypływające z rozlewiska "redykajny" do elektrowni wodnej w miejscowośći Brąswałd.

Odległość od centrum miasta 13 km. Dojazd na łowisko możliwy: asflat później kocie łby, na koniec ok 300m leśną ścieżką (o ile zezwolą na to leśnicy).

Dojeżdzamy do stromej skarpy, skąd po zejściu w dół rozciągają się stanowiska.

Przygotowanych zostało 27 stanowisk. Wycięto krzewy, niskie gałęzie, uporządkowano brzeg.

Przy naszej wizycie modernizowano akurat elektrownię stąd poziom wody niższy o ok 1,5m. Jednakże na 7m bacie jest i tak 3m głębokości.

Odsłonięty brzeg pokazuje, że dno jest twarde schodzące stromo do środka. Liczne wyschnięte racicznice oraz inne zwierzęta świadczą o bagatej ichtiofaunie.

Podczas naszego treningu łowimy głównie płocie nawet do 20dg - pięknie wybarwione garbate. Trafiły się także krąpiki do 10 dg, leszczyki do 10dg, drobne okonie i ukleje. Z doświadczenia wiem, że często mozna łowić tu leszcze do 50dg, czasem trafiają się kabany znacznie większe.

Na początek października zaplanowano pierwse zawody na tej wodzie.

Uważam, że może byc to ciekawe łowisko wymagające sporo trudu by uzyskać dobry wynik.

Preferowane metody to długi bat lub tyczka. Z nią o tyle trudno, że zawodników czekać będzie ciężka praca wyjeżdzania w doł i w górę znajdującej się za plecami skarpy.

Atutem tego łowiska jest także bardzo malownicze położenie w środku lasu, a także bliska odleglośc do centrum.

Uważam że to dobre łowisko pod zawody rangi Mistrzostwa Województwa lub też Ligi Okręgowej.

Dane techniczne:

Szerokość - ok 35 m

Głębokośc max ok 5,5 m

Uciąg - zmienny do 5 gr.

Rybostan: Leszcz, krąp, płoć, okoń, ukleja, wzdręga i inne


Wyświetl większą mapę

  • Dodaj link do:
  • facebook.com