Jak wygrać III Puchar Lowisko.net ?

Fotorelacje » Jak wygrać III Puchar Lowisko.net ?

Zbliża się kolejna, trzecia już edycja spławikowych zawodów o puchar lowisko.net.

W tym roku organizujemy po raz pierwszy zawody dwudniowe, żeby zwyciężyć trzeba dwa razy wygrać lub być w pierwszej trójce sektorowej. Sektory postaramy zrobić max 12 osobowe, żeby były bardziej wyrównane pod względem rybostanu.

W ostatnich tygodniach nad bulwarem odbyło się kilka mniejszych imprez, które mogą podpowiedzieć nam jaka taktyka daje największą szansę na sukces.

Żeby zacząć analizę musimy być świadomi jakie aktualnie gatunki ryb dominują w rzece.

Przede wszystkim jest to krąp. W zależności od temperatury wody jego średnia masa zmienia się.

Uważam, że czym woda zimniejsza tym populacja grubszego krąpia (100-300 pkt) zdecydowanie wzrasta.

Do ostatnich zawodów 21.10.2012 dominowal krąpik 70-150 pkt. Teraz przy zbliżajacych się w nocy temperaturch do 0 powinny krąpie mówiac potocznie wygrubić się.

 

Inną kluczową rybą o tej porze roku jest leszcz. Rzeka Elbląg slynie z tego, że późną jesienią, aż do zamarźniecia jest to wspaniałe łowisko tego gatunku. Leszcze już od kilku tygodni przebywają w naszym łowisku i bywają dni, że żerują bardzo dobrze. Umiejętne przygotowanie się pod ten gatunek może owocować wynikiem bliskim 20 kg. Średnia masa odławianych na zawodach leszczy to ok 400-700 pkt.

Ukleja - od około dwóch lat ukleję zaczęto brać poważnie pod uwagę myśląc o zwycięzstwch na bulwarze. Niestety jest to ryba bardzo himeryczna. Ma swoje ulubione miejsca i do tego dni, w których dobrze żeruje. Jednakże dobrze łowiący zawodnik jest w stanie złowić 10-15 kg tej ryby i być bardzo wysoko w zawodach. Ukleje na bulwarze łowi się zazwyczaj batami 2-4 metrowymi.

 

Inne gatunki występujące o tej porze roku to płoć (trafiają się sztuki ok 0,5kg), okoń, jazgarz. Jednakże traktowane są one jako przyłów i zazwyczaj nie decydują o końcowym sukcesie.

 

Krąp, leszcz, ukleja ? Co łowić, by wygrać ?


Urok rzeki płynącej przez piękną starówkę w Elblągu jest tym większy, że jest mocno zmienna. W zależnośći od wiatrów, prądów morskich płynie raz w lewo, raz w prawo, a czasami stoi :) Uciąg zmienny od 2 do ok 20 g, ze średnim ok 5g. Niejednokrotnie kierunek oraz uciąg zmieniają się podczas wędkowania. Tylko wnikliwa kilkudniowa analiza pogody może podpowiedzieć nam co będzie działo się nad wodą. Jest to sztuka, która w znacznym stopniu podpowie nam jak i co łowić.

Przy spokojnie płynącej wodzie i małym wietrze bardzo dobre efekty dają tzw. baty 7-9 m oraz uklejówki.

 

Zwycięzca ostatnich zawodów T. Wiziecki łowił właśnie 8m batem średniej wielkości krąpie i z wynikiem 11660 wyprzedził typowego uklejarza J. Łuszczki - 11300 pkt. Paradoksalnie drugi mniej rybny sektor łowiąc 12m tyczką wygrał K. Górecki z wagą 9000 pkt - głównie średni krąp i pojedyńcze leszcze.

 

W poprzednich tygodniach natomiast triumfował C. Góra - łowiąc ok 11 kg ryb - głównie leszcze z tyczki.

Należy również wrócić do poprzednich Pucharów Lowisko.net. Rok temu triumfował W. Piasecki łowiąć 20 kg leszczy, natomiast w 2012 wygrał R. Zielonka z wagą ponad 13 kg zbudowaną na krąpiach.

Jak będzie tym razem ? Leszcze, krąpie czy może ukleja zapewni w tym roku sukces ?

Zawody inne od poprzednich bo dwudniowe. Z całą pewnością wygra najbardziej uniwersalny zawodnik, który idealnie wpasuje się w panujące na łowisku warunki.

Do zobaczenia na bulwarze, życzę taaaakich ryb :)

 

Olsztyn, Elbląg 24.10.2012

Tekst, foto T. Kupren

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com